Telefon:
0532 514 24 91 - 0545 563 64 45
Sosyal Sayfalar:

Kefken Hakkında

Plajlar

İlçemizde Kerpe,Kumcağız,Kovanağzı,Cebeci,Babalı,Dikili olmak üzere 6 büyük plaj bulunmaktadır.En çok ilgi gören plajlar Kerpe ve Kumcağız plajlarıdır.Plajların resimleri Fotoğraf Galerisi Kategorimiz de vardır.

 

Sosyal ve Kültürel Yapı

 

Kocaeli'nin Kandıra İlçesinin Karadeniz kıyı yerleşimleri içindeki en gelişmiş yöresi Kefken'dir. Kışın 1,500 olan nüfus yaz aylarında özellikle hafta sonları 100,000 civarındadır. Kefken çevre yerleşim birimlerine göre sosyal yönden en geniş imkanlara sahiptir. Pazar günleri halk pazarı kurulmaktadır. 

 İlçenin en büyük ilköğretim okulu olan Kefken Şehit Er Oğuz Kır İlköğretim Okulu 1000 öğrenci kapasitelidir.Kefken'de lise olmadığından öğrenciler eğitimleri için Kandıra'ya gitmektedirler.

 

Her yıl 1 Temmuz da Denizcilik ve Kabotaj Bayramında protokol eşliğinde Kefken Limanında tören düzenlenmektedir.Düzenlenen tören sonunda Kefkenli balıkçılar tekneleriyle halkı Kefken Adası'na geziye götürürler. Turizm bölgesi ilan edilen Kefken ve çevresinde gün geçtikçe iş olanakları artmaktadır. 

Ekonomi

 

Kefken'in temel geçim kaynağı balıkçılıktır. Yaz sezonunda ise turizm büyük bir geçim kaynağıdır. Kefken limanında Balıkçılık Kooperatifi ve Liman Başkanlığı'na bağlı yaklaşık 120 tane tekne bulunmaktadır. 
Sonbaharda palamut sezonunda palamut , lüfer , torik  gibi balık çeşitleri avlanır.

 

Kışın tirol mevsiminde mezgit , kalkan , istavrit , tekir , çinekop yakalanmaktadır. İlkbahar balıkçıların en çok kalkan avladığı dönemdir. Ayrıca Kefken civarında levrek , sardalya , çinekop , izmarit gibi balıklar da çıkarılmaktadır. Yakalanan balıklar İstanbul , İzmit , Adapazarı ve Bursa'da ki balık pazarlarına gönderilmektedir. 

Ayrıca kum midyesi (cikcik) dış ülkelere ihraç edilmektedir.

 

Yerleşim ve Coğrafi Özellikler

 

Kefken Marmara Bölgesi , Kocaeli İli ve Kandıra İlçesine bağlıdır. Güney Batısında Kerpe , Kuzey Doğusunda Cebeci , Dikili , Çamkonak , Güneyinde Kurtyeri ve Doğanlar Köyü ile çevrilidir. Kefken Bölgesi yeryüzü şekilleri açısından , denizin ortalama birkaç metre yüksekliğinde ufak tepeliklerden oluşur. Yörenin en yüksek noktası , 400 metre yüksekliği ise Kefken ile Kandıraarasındaki Baba Tepesidir.

Kefken'in tek akarsuyu , KurtyeriKöyünden başlayıp Kumcağız sahilinde denize dökülen 7,5 km.lik Kumcağız Deresidir. Ayrıca Çamkonak yakınlarında Gizli Göl veya halk arasındaki adıyla Kamış Gölü yer almaktadır.

Kefken'de kışın karadeniz iklimi görülmektedir. Kuvvetli batı ve kuzey rüzgarlarının etkisinde kalan yöre , yazın nemli ve sıcaktır. Kıyı boyunca çok çeşitli bitki örtüsü vardır. Ormanlarda meşe , gürgen , kızılcık , kestane , ıhlamur gibi tabi ağaçlar vardır. Bunun yanı sıra Orman Bakanlığının çalışmaları sonucunda değişik yerlerde çam ormanlarıda vardır.

DUYURULAR